14.07.2024 - Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası
REKLAM ALANI

ARABULUCUK NEDİR?

ARABULUCUK NEDİR?
REKLAM ALANI

T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığının 14/01/2016 tarihli ve 60374460-045.02-TESK-E.9/510 sayılı yazıları gereği Konfederasyonumuz Hukuk Müşavirliğinden yayınlanan 18 sayılı genelgeleri ile bildirdiği  üzere ; 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 22.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Arabuluculuk siciline kayıtlı 2100’ün üzerinde arabulucu bulunmaktadır.

Arabuluculuk ile uyuşmazlıklar daha az gider ile daha seri ve çok kısa sürede çözülebilmektedir.Arabuluculuk sürecinin tüm safhalarına tarafların egemen olmasından dolayı iki tarafında kazanacağı,tartışmaların ve gerginliklerin en aza ineceği,kişilerin birbirlerini daha iyi anlayabilecekleri ve bu sayede husumete mahal verilmeden,ilişki ve iletişimin tahrip edilmeden korunmasını ve devamını sağlayan, esnek-ılımlı bir çözüm yoludur.Arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması ile birlikte, toplumumuzdaki sosyal iletişimin artacağı, uzlaşma kültürünün yerleşeceği ve ilerleyen süreçte sadece hukuki uyuşmazlıklarda değil sosyal hayatın tüm alanlarında uzlaşı kültürünün yaygınlaşabileceği düşünülmektedir.

 Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığınca hazırlanarak  aşağıda yayınladığımız  videolardan ayrıntılı bilgi alınabilir.

 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ