13.04.2024 - Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası
REKLAM ALANI

TİCARİ YAT İŞLETMELERİNİN COVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA ÇALIŞMA ŞARTLARI ve TEDBİRLER

  • Duyurular / Haberler
  • 29 Mayıs 2020
  • TİCARİ YAT İŞLETMELERİNİN COVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA ÇALIŞMA ŞARTLARI ve TEDBİRLER için yorumlar kapalı
  • 743 KEZ OKUNDU
TİCARİ YAT İŞLETMELERİNİN COVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA ÇALIŞMA ŞARTLARI ve TEDBİRLER
REKLAM ALANI

Ticari Yatlar ve İlkel yapılı ahşap gemilerin COVİD-19 koronavirüs normalleşme tedbirleri kapsamında faaliyetlerine başlaması ile ilgili olarak T.C. Ulaştırma Alt Yapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğünün 27-05-2020 tarihinde yayınladığı Koronavirüs Normalleşme Tedbirleri kapsamında, 01 Haziran 2020 Pazartesi günü tüm ticari yatlar ve ilkel yapılı ahşap gemilerin faaliyetlerine başlayacağını duyurdu. Tüm ticari yatların uyması gereken kurallar ile alınacak tedbirler aşağıdaki gibidir.

TİCARİ YATLAR VE İLKEL YAPILI AHŞAP GEMİLER TEDBİRLERİ:

1- 1 Haziran – 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında ticari yatların faaliyetleri, turun kapalı grupla (aile, yakın akraba ve arkadaşlar) yapılması durumunda mevcut kapasiteleriyle,farklı kişilerden oluşan grupla yapılması durumunda ise sosyal mesafe planına uygun olarak yürütülür.
2-Teknelerin düzenli dezenfeksiyonu yapılmalı, her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon sağlanmalı ve bu işlemin belgelendirilmesi, Seyir İzin Belgesi alınması esnasında liman başkanlığınca kontrol edilir.
3- Mürettebat ve farklı kişilerden oluşan grupla tur yapılması durumunda bu kişiler tarafından maske, eldiven vb. kişisel koruyucu ekipman kullanılır. (Birlikte seyahat eden, birlikte konaklayan ve aynı aileden olan kişilerde aranmaz.)
4- Yat ortak kullanım alanına el dezenfektanı konulur.
5- Tekne girişlerinde, misafirler temassız ateş ölçümü uygulamaları ve el dezenfeksiyon imkânı ile karşılanır. Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulur. Personele tur öncesinde ve gerekli hallerde ateş ölçümü yapılır.
6- İşletmeler tarafından, yatçı, misafir ve müşterilerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilir ve kayıtları muhafaza edilir.
7- Tur başladıktan sonra tur süresince yatlara, diğer teknelerden ve karadan misafir kabul edilmez.
8- Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personele uygulanacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 rehberine göre yürütülür. Konaklamalı deniz turizmi araçları için; hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşu tarafından hasta devir alınıncaya kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise hizmetin sona ermesinden sonra kişinin temas ettiği bütün alanlar standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır. Tekneler tamamen dezenfekte edilmeden yeni sefere çıkarılmaz.
9- Tekne girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı ve görsel bilgilendirme panoları düzenlenir.
10- Yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis edilir. Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak vs.) çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılır, tur sonunda bunların geri dönüşüm atık ünitelerine boşaltılması sağlanır. Tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaması durumunda, servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanır. Mutfak dışında aracın başka bir bölümünde mangal vb. yemek pişirme alanı oluşturulamaz.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ